واقعیت افزوده یا AR یک فناوری نوظهور است که با استفاده از آن می‌توان هر چیزی (ویدئو، صدا، تصاویر سه‌بعدی و غیره) را به‌صورت مجازی به دنیای واقعی اضافه كرد. اين فناوري به‌واسطه دریافت و پردازش تصاویر از دوربین تلفن‌های هوشمند و عینک‌های دیجیتالی، دنیای جدیدی را به روی ما می‌گشاید. درواقع، واقعیت افزوده ابزاری بسیار كاربردی و خلاقانه برای نمایش زنده عناصر مجازی در محیط واقعی پیرامون ما است. این فناوری جوان می‌تواند کاربردهای بسیاری را در سطوح مختلف آموزشی، تمامی صنایع و تجارت‌ها داشته باشد.
تکنولوژی واقعیت افزوده در هر صنعت و کسب‌وکاری مفید بوده و روزبه‌روز در حال گسترش و فراگیر شدن است . به‌عنوان‌مثال:
  • با استفاده از این تکنولوژی، فروشگاه‌ها و گالری‌های اینترنتی می‌توانند به‌منظور ایجاد اعتماد در ذهن مشتریان و سهولت در انتخاب و خرید، محصولات خود را با ابعاد واقعی در منزل مشتری به نمایش بگزارند. برای مثال فروشگاه‌های مبلمان و تابلو فرش می‌توانند از این طریق امکان انتخاب مناسب محصولات (به جهت هماهنگی با دکوراسیون منزل) را برای مشتری فراهم کنند.
  • همچنین انبوه‌سازان و سایت‌های املاک می‌توانند با استفاده از این فناوری، در محل پروژه‌های در حال ساخت خود، به‌منظور پیش‌فروش واحدها، دیدی نهایی را به بازدیدکنندگان ارائه بدهند.
  • رستوران‌ها و کافه‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند و به‌منظور ایجاد اطمینان در انتخاب، می‌توانند منوی خود را به‌صورت واقعیت افزوده به مشتری ارائه بدهند.
واحد سپهر نوین اطلاعات ساخت با همکاری کارآمدترین و حرفه‌ای‌ترین متخصصین این حوزه و بهره‌گیری از نتایج پژوهش‌های علمی متعدد طی سال‌ها فعالیت دانشگاهی، خدمات واقعیت افزوده (کاتالوگ و منو AR ، آینده پروژه‌های معماری و دکوراسیون داخلی، BIM و …) را برای ایجاد تحول در حوزه فعالیت تخصصی و کسب کار شما ارائه می‌دهد.