چشم ­انداز مجازي (VV)

با وجود موفقیت BIM تاکنون، هنوز درصد بالایی از پروژه‌ها به دلیل برخی محدودیت‌هایی که روند اجرای BIM را کند می‌کند، به مزایای کامل از تصویب و اجرای BIM دست پیدا نمی‌کنند. این عوامل محدودیت را در پنج گروه شناسایی کرد و طبقه‌بندی کرد: فناوری، هزینه، مدیریت، کارکنان و قوانين و مقررات. لذا صرف‌نظر از همه پیشرفت‌های فناوری، استفاده از BIM هنوز به پتانسیل کامل خود نرسیده است. این امر به دلیل عمده‌ترین مشکل BIM است: اطلاعات به روشی ارائه نشده‌اند که افراد بتوانند کاملاً در مقیاس واقعی درک کنند.

 واحد فناور سپهر نوين اطلاعات ساخت، چشم­انداز مجازي (Virtual Vision) را به‌عنوان راه‌حلی برای این مشکل ارائه می‌دهد. چشم­انداز مجازي ما را قادر می‌سازد تا به‌راحتی در یک پروژه قدم برداریم،از این طریق، کاربران می‌توانند مواد، نورپردازی، مبلمان و سایر جزئیات کوچک مدل را احساس کنند و همچنین آن‌ها را از دیدگاه‌های مختلف مشاهده کنند.

هدف از VV نمايش و بصري سازي وضعيت آينده پروژه است. به زبان ساده، چشم­انداز مجازي، امکان درک دقیق آینده پروژه‌ها را قبل از ساخت فراهم کرده و باعث ایجاد حس کامل نسبت به پروژه ساخته‌شده می‌گردد. اين پروژه می‌تواند شامل پروژه‌های جدید يا موجود باشد، مانند ساخت‌وساز مسکونی، ساخت‌وساز تجاری، ساخت‌وساز صنعتی، ساخت‌وساز سنگین، ساخت زیرساخت و حتي میراث فرهنگي و آثار باستاني باشد. برای حرفه‌ای‌تر دیده شدن همواره باید از جدیدترین روش‌های موجود استفاده نمود که چشم­انداز مجازي به‌نوبه خود یکی از حرفه‌ای‌ترین و کامل‌ترین روش معرفی پروژه به خریداران و مخاطبان خواهد بود.